Gwarancja najniższej ceny

Promocje typu „gwarancja najniższej ceny” są bardzo powszechnie stosowane. Czasami bywają niebezpieczne, jeśli konsumenci zbyt chętnie z nich korzystają.

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,9319936,Cenowa_wpadka_Tesco__Mysleli__ze_sa_najtansi__a_tymczasem___.html

Nie wiem, czy w UK obowiązywał taki sam regulamin, jak w polskich Tesco, w każdym bądź razie w Polsce obowiązuje następująca zasada:

„Aby otrzymać zwrot różnicy w cenie, należy w tym samym dniu dokonać zakupu porównywalnego produktu w sklepie Tesco objętym programem oraz w sklepie innym niż Tesco….”

Sama zasada polegająca na zwrocie różnicy ceny na pierwszy rzut oka wydaje się być uczciwa, a nawet prokonsumencka. I chyba rzeczywiście jest – o ile nie posługujemy się sformułowaniem „gwarancja najniższej ceny”.

Sformułowanie to, wraz z towarzyszącymi twierdzeniami, podlega ocenie pod kątem zgodności z prawdą. Możemy w tym przypadku mieć do czynienia z reklamą wprowadzającą w błąd, jak również nieuczciwą praktykę rynkową polegającą na wprowadzeniu w błąd co do „ceny, sposobu obliczania ceny lub istnienia szczególnej korzyści cenowej” (art. 5 ust. 3 pkt 5 z dnia 23 sierpnia 2007 r.o przeciwdziałaniu nieuczciwym praktykom rynkowym).

Reklamowy claim o gwarancji najniższej ceny może mieć istotne znaczenie dla wyborów konsumenckich – jego wiarygodność podkreśla mechanizm zwrotu różnicy. Poza zdeterminowanymi osobami, które doprowadziły do odwołania promocji brytyjskiego Tesco, większość klientów nie będzie weryfikować cen w innych marketach. Jeszcze mniej osób skorzysta z mechanizmu polskiego Tesco (swoją drogą mechanizm uprawniający do odzyskania różnicy jest „bardzo zachęcający”…).

Ten wpis został opublikowany w kategorii nieuczciwa konkurencja, nieuczciwe praktyki rynkowe, reklama, wprowadzająca w błąd. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s