Członkowie zarządu nie będą karani za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów

Widmo nałożenia na osobę fizyczną kary pieniężnej do 500.000 EURO za dopuszczenie do naruszenia przez przedsiębiorcę zbiorowych interesów konsumentów zostało zażegnane. W przyjętym w dniu 19 listopada 2012 przez Radę Ministrów „Projekcie założeń projektu ustawy o zmianie ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów” ta sankcja pozostała tylko w zakresie dotyczącym porozumień ograniczających konkurencję.

W poprzednich wpisach pisałem już o planowanych zmianach:

  • pierwszy wpis ogólnie omawiał zmiany w zakresie dotykającym naruszenia zbiorowych interesów konsumentów
  • w drugim wpisie pochyliłem się na odpowiedzialnością osób pełniących funkcję kierowniczą lub wchodzącą w skład organu zarządzającego przedsiębiorcy.

W stosunku do mojej poprzedniej analizy nowością jest możliwość „publicznego ostrzegania przez Prezesa UOKiK o podejrzeniu naruszenia zbiorowych interesów konsumentów w przypadku stosowania przez przedsiębiorcę praktyki (np. reklama wprowadzająca w błąd) skierowane do szerokiego kręgu konsumentów, mogącej narazić konsumentów na poważne straty finansowe”. Jest rozwiązanie wprowadzone po aferze Amber Gold. Co istotne, w ostatnim etapie prac na obecna wersją założeń doprecyzowano, że informacje o takich zagrożeniach musza wynikać z „materiałów zebranych w toku wszczętego przez Prezesa UOKiK postępowania wyjaśniającego lub w sprawach praktyk naruszających zbiorowe interesy konsumentów”.

Wyłączenie odpowiedzialności osób fizycznych za naruszenie zbiorowych interesów konsumentów to bardzo dobra wiadomość, bo pomysł wprowadzenia takiej sankcji był absurdalny zważywszy na nieokreśloność przepisów uokk i ustaw, do których odsyła. Kara pieniężna – będąca de factosankcją karną – mogła być nałożona np. za działanie sprzeczne z dobrymi obyczajami czy też za stosowanie klauzul abuzywnych wpisanych do rejestru – co stoi w sprzeczności z zasadą określoności czynu zabronionego. Dobre obyczaje to niezwykle ocenna sprawa, a niedozwolonych klauzul w rejestrze jest ponad 4000, a dodatkowo kara może być nałożona za stosowanie klauzul podobnych.

Ten wpis został opublikowany w kategorii kary pieniężne, legislacja, UOKiK, zbiorowe interesy konsumentów. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s